IČPE (ČSSZ)
Registrace do systému elektronické neschopenky
Zavedení poskytovatele zdravotních služeb (PZS) probíhá na straně ČSSZ automaticky převzetím údajů z registru ÚZIS a vytvořením záznamu v evidenci poskytovatelů zdravotních služeb ČSSZ. Při registraci je každému PZS automaticky vytvořeno jedno hlavní IČPE (identifikační číslo pro elektronická podání), které je potřebné pro elektronickou komunikaci programu s ePortálem ČSSZ. Podmínkou pro zavedení PZS je příslušná odbornost, která zakládá právo rozhodovat o dočasné pracovní neschopnosti.
IČPE lze naimportovat do programu nebo vytvořit pomocí níže popsaného průvodce. V případě problémů je možné ruční zadání IČPE, to zjistíte po přihlášení k ePortálu ČSSZ.
Na začátku je nutné se správně rozhodnout, zda bude stačit jen to jedno hlavní IČPE nebo jich bude potřeba více. Špatné rozhodnutí může mít za následek komplikované předávání/přebírání neschopenek. Obecně se dá říct, že každé IČO a každá spádová oblast pracoviště ČSSZ by měla mít své IČPE. Pro tyto účely ČSSZ připravila podrobný manuál Postupy PZS (poskytovatelů zdravotních služeb) pro zavedení do Evidence PZS pro eNeschopenku a generování IČPE" (PDF).
Pro přístup na ePortál ČSSZ i samotnou komunikaci programu je nutné mít k dispozici SÚKL šifrovací certifikát (viz. SÚKL šifrovací certifikát).
Upozornění: Po vystavení/obnovení SÚKL šifrovacího certifikátu je tento následně přenesen do systémů ČSSZ. Tato operace může trvat nějakou dobu a do jeho přenesení nemusí fungovat komunikace programu s ČSSZ.
Správa IČPE v programu SmartMEDIX®
K tomuto účelu je v programu SmartMEDIX® volba Konfigurace → Aplikace → IČPE (ČSSZ), pomocí které si uživatel přímo v programu zjistí jaké má na ČSSZ platné IČPE pro eNeschopenku (dle IČO přihlášeného zařízení), popřípadě si může on-line zaregistrovat nové IČPE. Jediná podmínka je, že lékař musí vlastnit platný certifikát SÚKL, pomocí kterého se bude lékař autorizovat.
Jestliže již lékař používal eNeschopenky, program SmartMEDIX automaticky převede IČPE z konfigurace certifikátů do správy IČPE.
V levé části je seznam přidělených IČPE, kde hlavní IČPE je zobrazeno tučným písmem a šedou barvou jsou zobrazeny již zneplatněné IČPE. Uprostřed jsou uživatelé přiřazeni k danému IČPE. V pravé části jsou nezařazení uživatelé.
Stisknutím Získat IČPE se spustí průvodce, pomocí kterého lze zjistit ze serveru CŠSZ již přidělená IČPE, která lze následně importovat. Nejsou-li k dispozici již existující IČPE nebo je-li potřeba založit IČPE nové, lze průvodcem provést on-line registraci nového IČPE (viz. níže).
Tlačítkem Zneplatnit IČPE lze v levém sloupci vybrané IČPE na ČSSZ zneplatnit. Upozornění: Zneplatněné IČPE již nelze opětovně aktivovat.
Tlačítko Test slouží pro základní ověření konfigurace programu vůči B2B rozhraní ČSSZ a jeho funkčnosti.
IČPE lze rovněž přiřadit personálu pomocí Konfigurace → Zařízení. V organizační struktuře se nejprve vybere personál a pak v pravé části okna na záložce IČP/Odb/IČPE se nastaví údaj IČPE (ČSSZ).
Tlačítkem lze zobrazit číselník IČPE pro výběr požadovaného IČPE. Tlačítkem
se danému personálu zruší přiřazení IČPE.
Průvodce IČPE
1. krok
V prvním kroku program hledá certifikáty SÚKL nainstalované v programu SmartMEDIX®. Nenajde-li žádné, program zahlásí chybu a průvodce dále nepokračuje. V tomto případě je potřeba ověřit konfiguraci SÚKL šifrovacího certifikátu (viz. SÚKL šifrovací certifikát). Pokud jsou certifikáty k dispozici, uživatel si vybere certifikát a tlačítkem Následující > se pokračuje do druhého kroku.
V případě chyby nabídne program možnost prokliku na stránky SÚKLu pro zřízení přístupu k elektronické preskripci (nemáte-li dosud přístup zřízen) nebo okno správy certifikátů v programu SmartMEDIX® pro ověření správnosti konfigurace.
2. krok
Pokud program najde v registru ČSSZ nějaké existující IČPE, zobrazí je v tabulce a nabídne uživateli dvě možnosti:
- Import (jedno vybraného) existujícího IČPE z ČSSZ (do programu)
- Registrace nového IČPE na ČSSZ
Hlavní IČPE přidělené ČSSZ je zobrazeno tučným písmem.
Nenajde-li se v registru ČSSZ existující IČPE (viz následující obrázek), lze pokračovat jen možností registrace nového IČPE.
Možnost: Import existujícího IČPE z ČSSZ
Stisknutím tlačítka Následující > program přidá nebo zaktualizuje vybrané IČPE v databázi programu a zobrazí informace o výsledku.
Možnost: Registrace nového IČPE na ČSSZ
Zobrazí se registrační formulář:
Po kontrole programem předvyplněných údajů a doplnění ostatních nevyplněných povinných údajů se tlačítkem Následující > odešle žádost o registraci nového IČPE do ČSSZ. Po dokončení komunikace se zobrazí informace o úspěšném vytvoření IČPE nebo se zobrazí popis chyby podání.
Konfigurace
Tlačítko Konfigurace slouží k úpravám nastavení, která souvisejí s administrativními záležitostmi, jako např. personál, zařízení apod.