Screeningové vyšetření v II. trimestru
Referenční gestační stáří je stanoveno dle následujícího schématu a v uvedeném pořadí:
- Poslední naměřené CRL v I. trim.
- První naměřené BPD v II. trim.
- Poslední nameřené BPD v I. trim.
- Poslední naměřené GSD v I. trim.
- Zadané PM
Diskrepance mezi menstuačním a gestačním stářím je dána maximem ze zjištěného stáří dle CRL či BPD vůči stáří zjištěného z PM. Je-li diskrepance vyšší než 10 dnů, je uvedena ve zprávě.
Hodnocení u vícečetných těhotenství se provádí samostatně a jednotlivé plody jsou rozlišeny příznakem plodu A až D.
Ovládací prvky:
-
Pozn. - rozšíření editačního pole poznámky. Poznámka je součástí screeningové zprávy.
-
Zpráva - tisk screeningové zprávy
-
Dílčí zpr. - tisk dílčí screeningové zprávy, tj. bez screeningových závěrů
-
Přepsat - přepis screeningového závěru do denního záznamu pacienta
-
Snímek - pořízení záznamu UZ snímku
Biometrie
Vyberte vyšetřujícího lékaře (konfigurace viz. OSG Sonografista), datum vyšetření, počet sledovaných plodů a příznak plodu, který je vyšetřován. UZ hodnoty jsou uváděny v mm.
- BPD - vzdálenost temenních kostí plodu (Biparietal diameter)
- HC - obvod hlavy (Head Circumference)
- AC - obvod břicha (Abdominal Circumference)
- FL - délka stehenní kosti (Femur Length)
- HL - délka pažní kosti (Humerus Length)
Z-skóre vyjadřuje relativní velikost rozdílu mezi naměřeným a očekávaným parametrem dle referenčního gestačního stáří. Rozdíly z-skóre jednotlivých ultrazvukových parametrů lze použít k hodnocení symetrie plodu (např. relativní zkrácení dlouhých kostí), rozdíly z-skóre určitých parametrů mezi měřeními lze použít ke zhodnocení dynamiky růstu plodu.
Obecné údaje
Průběžné sledování srdeční frekvence (HR), umístění placenty, polohy / prezentace / postavení plodu (od III. trimestru), množství plodové vody a pohlaví.
Prezentaci zadaného pohlaví na screeningové zprávě lze řídit zatržením Pohlaví plodu, obdobně také i
Hmotnost plodu.
Odhadovaná hmotnost plodu se automaticky počítá počínaje III. trimestrem a to ze zadaných hodnot BPD, HC, AC a FL.
T21 Scan
Aneuploidní minor markery jsou zaznamenávány v průběhu II. trimestru těhotenství. Jsou-li sledovány, zatrhne se volba Minor markery aneuploidní měřeny. Je-li zatržena volba
Publikovat, budou tyto součástí screeningové zprávy.
Doppler
Záznam dopplerometrie, která je spojena s vrozenými vadami kardiovaskulárního ústrojí, chromozomálními aberacemi a nespecifickým ohrožením gravidity. Posuzuje se zde rychlost průtoku duktem při systole síní, systole komor, diastole a pulsatilní index.
Invazivní vyšetření
Záznam z invazivního vyšetření plodu v II. trimestru pro účely genetického vyšetření plodové vody. Záznam je možné přepsat do poznámky screeningového vyšetření stisknutím tlačítka Přepsat inv. vyš. Poznámka je pak součástí tištěné zprávy.
Přítomný stav
Záznam váhového přírůstku hmotnosti pacientky v průběhu celého těhotenství.
Souhrn a vizualizace
Každé vyšetření by mělo být na závěr zhodnoceno výčtem sledovaných kódů defektů plodu a kvalitou vizualizace UZ měření (dobrá, zhoršená, špatná či excelentní). Číselník defektů je uživatelský a je možné si přidat vlastní sledované kódy / defekty. Defekty lze zadat buď čárkou odděleným seznamem definovaných kódů nebo zatržením v číselníku. Tyto údaje slouží pouze pro vlastní statistická sledování.
Screeningová zpráva z II. trimestru
SmartOSG - průvodce porodníka screeningem
SmartMEDIX® OSG (Obstetrician´s Screening Guide) je interpretační a organizační program pro prenatální screening Downova syndromu a dalších patologických stavů v těhotenství.
Algoritmy použité v programu vycházejí z validních publikovaných údajů o použití ultrazvukových a sérových markerů při detekci Downova syndromu v prvním a druhém trimestru těhotenství. Garantem modulu je prim. MUDr. David Stejskal, společnost Gennet s.r.o. Praha.
Základní vlastnosti modulu
- Návrh optimálních termínů prenatálních screeningových vyšetření.
- Tisk žádanek pro následná biochemická vyšetření.
- Výpočet rizika postižení plodu Downovým syndromem (Trisomie 21) a Edwardsovým/Patauovým syndromem (Trisomie 13/18) z hodnot plazmatického těhotenského proteinu A (PAPP-A) a volné beta podjednotky choriového gonadotropinu (Fß hCG) v krvi matky a ultrazvukového projasnění šíje plodu (nuchální translucence - NT) v 10. - 13. týdnu (Kombinovaný test).
- Tisk zpráv o výsledcích screeningu v I. a II. trimestru v různých jazykových verzích
- Hodnocení základních biometrických ultrazvukových parametrů ve II.trimestru.
- Export dat pro provedení auditu ve formátu Nadace Fetální Medicíny
Výstupy programu OSG nejsou určeny ke stanovení diagnózy, ale k orientačnímu (screeningovému) posouzení stavu plodu a průběhu těhotenství. Výstupy je nutné posuzovat společně s anamnestickými údaji, výsledky dalších zobrazovacích a laboratorních vyšetření a následný další postup je na úvaze ošetřujícího lékaře.