Nápověda k programu SmartMEDIX®

Index nápovědy |  Index modulu
 

Nastavení obrazové dokumentace

Umístění

Menu Konfigurace→ Aplikace→ záložka Obrazová dokumentace

Nastavení repozitoře

Dokumenty, nebo obrázky importované do galerie pacienta jsou ukládány do repozitoře (úložiště dat). Repozitoř může být sdílený adresář nebo databáze. Nově importované snímky jsou vždy ukládány do aktivní repozitoře. Pokud je aktivní repozitoř plná, lze založit repozitoř novou (např. na jiném disku nebo v jiné databázi) a tuto označit jako aktivní. Snímky původní repozitože budou i nadále přístupné pod původním umístěním (neaktivní repozitoře).

Souborová repozitoř

Souborovou repozitoří je sdílený adresář, který může být volitelně chráněný uživatelským jménem a heslem windows. Nechcete-li mít adresář chráněný, je třeba adresáři přiřadit práva pro uživatele EveryOne (nedoporučuje se).

Parametry

Označení (kód): osmimístný alfanumerický kód používaný pro identifikaci zdroje snímku v repozitoři

Způsob uložení: zvolte "Souborový systém"

Cesta: UNC cesta ke sdílenému prostředku/adresáři

Uživatel a heslo: je-li adresář přístupný pouze konkrétnímu uživateli windows, zadejte jeho přístupové údaje

Popis: Volitelný popis dané repozitoře

Databázová repozitoř 

Databázovou repozitoří je databáze Firebird nebo MSSQL.

Parametry

Označení (kód): osmimístný alfanumerický kód používaný pro identifikaci zdroje snímku v repozitoři

Způsob uložení: zvolte "Databátový systém Firebird / MSSQL"

Databáze: zadejte název databáze

Uživatel a heslo: uživatelské jméno a heslo pro přístup do databáze. Používáte-li  windows authentifikaci, nechte tato pole prázdná.

Popis: volitelný popis dané repozitoře

Dokument / zpráva

Nastavení způsobu ukládání PDF souborů a obrázků importovaných do dokumentů pacienta.

Ve výchozím nastavení jsou soubory a obrázky ukládány přímu k dokumentu do hlavní databáze. Je-li zapnuta volba Používat repozitoř pro ukládání dokumentů, jsou souborové přílohy ukládány do obrazové repozitoře. Tato volba snižuje nároky na kapacitu hlavní databáze. Takto pořízené dokumenty nejsou již zobrazovány v galerii pacienta, ale zapnutím volby Zobrazovat dokument v obrazové galerii lze toto změnit.

Měníme-li nastavení až v průběhu používání programu uživateli, můžeme přenést dosud uložené dokumenty do nově nastaveného umístění.

Galerie 

Volba Pořízené snímky třídit podle umožňuje změnu řazení dokumentů / snímků v galerii pacienta podle času importu nebo vytvoření snímku (z DICOM parametru).

Podepsané záznamy elektronické zdravotnické dokumentace (EZD) jsou rovněž ukládány do repozitoře obrazové dokumentace. Ve výchozím stavu nejsou tyto dokumenty zobrazovány v galerii pacienta. Toto nastavení lze změnit pomocí volby Zobrazovat dokumenty elektronické zdravotnické dokumentace v obrazové galerii.

Nastavení DICOM

Obecně

DICOM (Digital Imaging and Communication in Medicine) je průmyslový standard popisující formát dat a komunikaci v oblasti zpracování medicínských obrazových dat. Zařízení zapojené do systému DICOM se nazývá modalita (např.: DICOM server, Worklist server, SmartMedix, Ultrazvuk). UZ, CT, MR atd. se nazývají akviziční modalitou. Každá modalita je identifikována názvem AE (Application Entity),  IP adresou a portem. Modality mají určenou funkci, kterou mají v systému zastávat:
SCU – klient (např. Ultrazvuk)
SCP – poskytovatel (např. DICOM server, Worklist server)

DICOM formát využívají všechny rutinně používané zobrazovací modality (např. mamografie, výpočetní tomografie - CT, magnetická rezonance - MR, ultrazvuk, pozitron emisní tomografie, skiagrafie atd.). Pro prohlížení DICOM dat se využívají pracovní stanice, na kterých si lékař zobrazí určitá data.
 
SmartMEDIX lze do systému DICOM snadno zapojit a výrazně tak usnadnit práci s pořízenými snímky. SmartMEDIX má implementováno SCU I SCP, může tedy vyslat požadavek jako klient a současně umí přijmout data, která mu byla poslána.

Konfigurace SmartMEDIXu

Menu Konfigurace→Aplikace→ záložka Obrazová dokumentace.

Důležitým nastavením je definice jednotlivých externích modalit, poskytovatelů, zadáním jejich AE, IP adresy a portu tak, aby SmartMEDIX věděl kam posílat jednotlivé požadavky. 

Pomocí Parametry stanic lze provést vzdálené nastavení i interních modalit pro všechny SmartMEDIXy v síti (viz. níže).  Samozřejmě IP adresy musí odpovídat přiděleným IP adresám na jednotlivých stanicích.

Menu Konfigurace→Počítač→ záložka DICOM.

Dalším krokem je nastavení interních modalit, tedy počítačů, na kterých běží SmartMEDIX a bude z nich vyžadována komunikace s DICOM. Konfigurace se provádí na každém konkrétním počítači.

AE je jedinečný název aktuálního SmartMEDIXu v rámci lokální sítě. Port=104 je standartní port vyhrazený pro DICOM. Výchozí cílový AE – výchozí cílová modalita, která se lékaři nabídne při požadavku na práci s DICOM. AE úložiště akvizičních modalit – AE úložiště, kam ukládají snímky akviziční modality. Většinou je server pouze jeden a ten používají všechny modality (v tomto případě je to CONQUESTSRV1).

Pozor: pro správnou funkci musí být ve firewallech povoleny příslušné adresy a porty!

Worklist server

Worklist server usnadňuje lékaři zadání požadavku na vyšetření dané akviziční modalitě a následné získání pořízených snímků. Princip celého systému je patrný z následujících obrázků (čísla v kroužku znamenají pořadí prováděných kroků):

Schéma pořízení snímků prostřednictvím worklist serveru

 

Schéma pořízení snímků se zadáním pacienta obsluhou

Nastavení

Ve složce,  kde je nainstalovaný SmartMEDIX, je k dispozici samostatná aplikace Worklist serveru (WLServ.exe).  Worklist server se spouští na jednom vybraném PC a zprostředkovává předávání požadavků mezi SmartMEDIXem, akviziční modalitou a DICOM serverem.

Worklist server v současné době neumí běžet jako služba, musí tedy být spuštěn na stanici pod přihlášeným uživatelem!

Databáze

Nastavení připojení na hlavní databázi SmartMEDIXu, odkud si Worklist server bere požadavky na vyšetření.

DICOM Worklist

AE – název worklist serveru – nelze jej měnit.
Port – obvykle nastavujeme 4567

Oba údaje i s IP adresou stanice, na které Worklist server běží, se musí nastavit i v akvizičních modalitách.

DICOM Server

AE – AE úložiště snímků.
Port – obvykle nastavujeme 5678
IP – adresa DICOM serveru

Údaje samozřejmě musí korespondovat se skutečným nastavením DICOM serveru

DICOM server

Pokud zákazník nedisponuje žádným DICOM serverem, lze použít řešení zdarma: http://ingenium.home.xs4all.nl/dicom.html. Nastavení DICOM serveru se provádí podobně jako ve SmartMEDIXu, je tedy potřeba zadat AE a IP všech modalit, které se k serveru mají připojovat.

Aktualizace: 17.03.2021 11:21:35

Obrazová dokumentace

Slouží k pořizování, prohlížení a správě obrazových nebo textových příloh dokumentace pacienta. Přílohy lze pořídit pomocí připojeného zařízení ve formě snímku, videa či skenovaného dokumentu. Případně je možné načíst přílohu ze souboru uloženého v počítači či ve vyměnitelném úložišti.

Aktualizace: 08.06.2017 12:32:44
Nahoru