Identifikace klienta/pacienta
Základní popis
Identifikační karta pacienta slouží k zadání základních identifikačních údajů, jako jméno, adresa, zaměstnání atd..
Umístění
Identifikační kartu můžeme vyvolat:
-
otevřením karty pacienta a kliknutím na tlačítko
Identifikace
- klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+I
-
v kartotéce, kliknutím na tlačítko
Nová
Vzhled a funkce
Základní identifikace pacienta
Při zadávání základních identifikačních údajů jsou k dispozici tyto funkcionality související se "ztotožněním pacienta" = kontrolou proti registru
- V případě, že není ještě vyplněno příjmení a uživatel začne stisknutím číslice -> automaticky se kurzor přenese do pole "Číslo pojištěnce" a začne se zapisovat příslušná hodnota
- Při splnění podmínek - přihlášený uživatel má odpovídající certifikát k provádění služby "ztotožnění pacienta" a zaškrtnutou volbu "Ztotožnit nové RČ", zadává nového pacienta, číslo pojištěnce = rodné číslo, pole "Příjmení" je prázdné, pak
- nad polem "Příjmení" se objeví popis "Pro ztotožnění vyplňte číslo pojištěnce". Po vyplnění příjmení tip zmizí.
- jestliže se nejdříve vyplní pole "Číslo pojištěnce" = RČ, provede se automaticky po zadání a přesunutí na další pole kontrola v registru a do ostatních polí (jméno, příjmení, tituly, adresa) se doplní odpovídající informace
- V případě, že uživatel v Kartotéce zadá RČ, které ještě není zadané a zvolí "Nová karta" - otevře se nová karta pacienta s předvyplněným RČ a při splnění podmínek (odpovídající certifikát uživatele, zatržena volba Ztotožnit nové RČ) se rovnou automaticky provede kontrola v registru a doplní se další údaje (jméno, příjmení, tituly, adresa)
V případě, že nejsou splněny podmínky (tedy přihlášený uživatel nemá odpovídající certifikát = volba Ztotožnit nové RČ" je neaktivní, volba "Ztotožnit nové RČ" není zaškrtnutá, nejedná se o případ "Číslo pojištěnce" = RČ, nejedná se o nového pacienta, je již vyplněno pole Příjmení) tip se nezobrazí a automatické ztotožnění se neprovede - pouze standardní kontrola na rodné číslo a všechny informace je potřeba zadat standardním způsobem.
obdobně se ztotožnění nespustí v případech, kdy RČ není validní - systém pouze upozorní uživatele.
Parametry zadávané v základní identifikaci:
- Příjmení, jméno, titul - první písmeno se píše vždy automaticky velké a toto pravidlo platí pro všechna pole
-
Číslo pojištěnce - rodné číslo. Pokud rodné číslo vyplníme ve správném tvaru, program automaticky doplní pohlaví a datum narození pacienta.
-
Vybraná pravidla týkající se rodného čísla:
- První šestičíslí určuje datum narození v pořadí po dvou číslech rok, měsíc, den.
- U žen se k číslu, vyjadřujícímu měsíc, připočítává 50.
- Rodné číslo do data 1.1.1954 má za lomítkem tři číslice, od data 1.1.1954 číslice čtyři.
- Rodné číslo od data 1.1.1954 zapsáno za sebou v řadě bez lomítka musí být beze zbytku dělitelné číslem 11.
- Cizincům, kteří u nás mají přiděleno číslo pojištěnce, se k číslici, vyjadřující den narození, připočítává 50.
- U cizinců, kteří nemají zdravotní pojištění v České republice ani v Evropské unii, musíme přidělit fiktivní číslo pojištěnce. Dodržíme-li správný tvar prvního šestičíslí, automaticky se nám vyplní datum narození a pohlaví, pokud správný tvar nedodržíme, musíme je doplnit ručně. Následně zaškrtneme volbu "Cizinec/Nekontrolovat ČP", která se nachází nad polem číslo pojištěnce. V případě, že nejdříve zaškrtneme volbu "Cizinec/Nekontrolovat ČP", a až poté vyplníme číslo pojištěnce, musíme vždy doplnit pohlaví pacienta a datum narození ručně.
-
Vybraná pravidla týkající se rodného čísla:
- Rodné příjmení – vyplňuje se pouze dle potřeby uživatele
-
Osobní číslo – jedná se o unikátní číslo v rámci zařízení, které není povinné. Můžeme ho vyplnit ručně v libovolném tvaru, vygenerovat z řady kliknutím na tlačítko
Lupa, nebo ho systém může generovat automaticky při založení nové karty. Ve výchozím nastavení je číselná řada nastavena na 10000. Informace ke změně číselných řad najdeme v sekci Číselné řady. V případě že nemáme nastaveno automatické generování osobního čísla, nebo chceme změnit již zadané osobní číslo, tak nám systém nabídne možnost překopírovat původní číslo do záložky Poznámka.
- Automatické generování nastavíme přes Konfigurace - Aplikace - Kartotéka a čekárna - zaškrtnutím volby Generovat osobní číslo z řady.
- Zamezit změně vygenerovaného čísla jiným uživatelem lze omezením práv přes Konfigurace - Práva - Subjekty - Identifikace - odškrtnutím kolonky OsČíslo. Podrobnější popis nalezneme v části Práva.
- Číslo OP – doplníme číslo občanského průkazu
- Stav – vybereme ze seznamu (svobodný, ženatý, ...)
-
Adresa
- Ulice
-
PSČ – po kliknutí na tlačítko
Lupa nám program automaticky nabídne seznam poštovních směrovacích čísel
- Obec – doplní se automaticky po vybrání položky z PSČ
- ZÚj – základní územní jednotka – uživatel nevyplňuje, doplňuje se automaticky při vybrání položky z PSČ a používá se pouze za účelem hlášení hospitalizace
-
Stát – U cizinců musíme před zadáním adresy nejdříve zaškrtnout volbu "Cizinec/Nekontrolovat ČP" která se nachází nad polem číslo pojištěnce. Po zaškrtnutí se nám u adresy zobrazí nová kolonka Stát, kde kliknutím na
Lupu vybereme stát ze seznamu. Zároveň nám zaškrtnutí volby "Cizinec/Nekontrolovat ČP" umožňuje zadat adresu v námi požadovaném tvaru, který neodpovídá formátu českých adres.
- Kontakt – zde vyplňujeme základní kontakt pacienta, nejčastěji mobilní číslo a e-mail, v případě potřeby přidání dalšího kontaktu přepneme níže na záložku "adresa a kontakt"
- Pojišťovna – pojišťovnu můžeme vybrat ze seznamu nebo napsat kód ručně. Informace ke změně pojišťovny nalezneme v sekci Registrace pacienta.
-
Druh pojištění – zadává se v návaznosti na pojišťovnu. Ve výchozím stavu je u pacienta nastaveno veřejné zdravotní pojištění. V případě jiného druhu pojištění si vybereme z uvedené nabídky. Používají se 4 druhy:
- 1 – veřejné zdravotní pojištění
- 2 – smluvní pojištění
- 3 – cestovní pojištění
- 4 – pojištění EU
-
Registrace
-
Slouží:
- K evidenci zdravotních pojišťoven pacienta. Při změně pojišťovny zde program eviduje historii pojišťoven.
- Pro registrace nových pacientů, které se posílají jako dávka typu 80 na zdravotní pojišťovny a evidenci registrovaných pacientů pro výpočet kapitační platby. Tuto funkci využívají odbornosti praktického lékaře, praktického dětského lékaře, gynekologa a stomatologa.
- Podrobnější popis nalezneme v části Registrace pacienta.
-
Slouží:
Rozšířená identifikace pacienta
- Poznámka - Možnost zapsání poznámky k pacientovi, kterou nevidíme v identifikačním panelu pacienta.
-
Detaily - Možnost doplnění dalších údajů
- Rodné číslo - vyplňujeme pokud je rozdílné číslo pojištěnce a rozdílné rodné číslo (např. u cizinců)
- Místo narození
- Země narození
- Cestovní pas
- Dosažené vzdělání
- Občanství – vybereme z číselníku
- Etnikum – vybereme z číselníku
- Jazyk – vybereme z číselníku
- PIN – zadává se z důvodu ochrany osobních údajů GDPR při komunikaci s klientem přes telefon
- Typ - typ pacienta: vězeň, voják (program povolí nastavit typ "Voják" jen v případě, že pacient má pojišťovnu VoZP)
- Adresy a kontakty - Slouží k evidenci dalších adres a kontaktů pacienta. Podrobnější popis nalezneme v sekci Adresy a kontakty.
-
Zaměstnavatel
- Zde zadáme datum, od kdy je pacient zaměstnán, profesi, druh pracovního poměru z nabídky (HPP, VPP, OSVČ) a zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatele nemáme zadaného v číselníku firem, stačí tuto firmu napsat a potvrdit klávesou enter. Zobrazí se nám okno pro založení nové firmy, kde doplníme zbývající údaje, které jsou pro nás důležité a potvrdíme 2krát tlačítkem OK. Tyto informace jsou důležité např. při vystavování neschopenek, nebo pro hromadné vyúčtování zaměstnavateli v rámci pracovního lékařství.
-
Zařazení
- Zařazovat můžeme do tří skupin a to: ošetřující lékaři/personál, pracoviště a oddělení
- Podrobnější popis nalezneme v sekci Zařazení pacienta.
- Skupiny - V rámci zařízení lze pacienty zařazovat do námi vytvořených skupin, kterým lze přiřadit i sortiment služeb. Více informací nalezneme v části Skupiny pacientů.
- Interní osoby - osoby, které jsou evidovány v rámci zařízení a mají k pacientovi vztah, používá se výhradně pro propojení partnerů v modulu IVF. Více informací nalezneme v části Interní osoby.
- Externí osoby - slouží pro zadávání blízkých osob a rodinných příslušníků, kteří nejsou uvedeni v kartotéce a mají k pacientovi vztah. Více informací nalezneme v části Externí osoby.
- Odesílající - zde můžeme zadat odesílajícího lékaře
- Příspěvky - Možnost evidence příspěvků od pacienta
Zobrazení těchto záložek je konfigurovatelné přes ikonu Panel v pravém horním rohu karty. Po kliknutí si z nabídky vybereme záložky, které chceme zobrazit.
K pacientovi lze rovněž přiřadit fotografii. Program také hlídá datum narození pacienta. V případě, že pacientovo datum narození připadne na datum jeho návštěvy, zobrazí se v informačním panelu ikonka znázorňující narozeniny.
Subjekty
Správa pacientů/klientů, fyzických osob, právnických osob a spolupracujících lékařů, kteří jsou ve vztahu se zařízením.